Menu

Relacja z czwartego dnia testów przedsezonowych 2018 Formuły 1

Barcelona

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanej co godzinę relacji przebiegu czwartego dnia testów przedsezonowych Formuły 1, który rozgrywany jest na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Godzina 9:00

Dobra wiadomość jest taka, że warunki na torze w Montmelo w czwartek znacząco się poprawiły. Temperatura powietrza wzrosła o kilka stopni Celsjusza i pomimo mgły oraz mokrej nawierzchni, zespoły spokojnie będą mogły testować.

W związku z tym, że wczoraj ekipy straciły tak naprawdę cały dzień przez niesprzyjającą aurę, dzisiaj nie będzie przerwy obiadowej. Tor pozostanie otwarty od godziny 9:00 do 18:00.

Dzisiaj w samochodach zobaczymy Lewisa Hamiltona, który spędzi cały dzień w maszynie Mercedesa, Sebastiana Vettela w Ferrari SF71H, Maxa Verstappena w Red Bullu RB14 oraz Sergio Pereza w Force India VJM11. Dla Toro Rosso pracować dziś będzie Pierre Gasly, dla Haasa Kevin Magnussen, a dla McLarena Stoffel Vandoorne. Charles Leclerc zasiądzie za kierownicą Saubera C37.

Zespoły Williams i Renault podzieliły obowiązki całego dnia testów na dwóch kierowców. Dla ekipy z Grove rano jeździć będzie Lance Stroll, a po południu Siergiej Sirotkin. Natomiast w Renault RS18 rano zobaczymy Carlosa Sainza, a w drugiej połowie dnia Nico Hulkenberga.

Godzina 10:00

Wbrew wcześniej podawanym informacjom, również Sauber i Mercedes skorzystają dzisiaj z usług dwóch swoich kierowców. Teraz w C37 zasiada Marcus Ericsson, ale po południu odda samochód Charlesowi Leclercowi. W przypadku ekipy mistrzów świata w tym momencie to Valtteri Bottas znajduje się w kokpicie maszyny W09, ale po południu zastąpi go Lewis Hamilton.

Co zupełnie nie dziwi, kierowcy nie zwlekali z wyjazdem na tor. Wszyscy opuścili aleję serwisową na oponach deszczowych. Przejazdów było całkiem dużo i niewykluczone, że po części wynikało to z tego, że zespoły chciały jak najszybciej "osuszyć" asfalt. Nie padał deszcz, więc opony odprowadzały wodę z optymalnej linii jazdy.

Stoffel Vandoorne zanotował pierwszy czas dnia i podamy go tylko z obowiązku kronikarskiego - 2:00,707. Oczywiście taki wynik nawet jak na mokrą nawierzchnię był bardzo słaby, ale normalnym jest to, że w takich warunkach nikt od razu nie będzie nawet odrobinę ryzykował.

Już po dwudziestu minutach od zapalenia zielonego światła na końcu alei serwisowej, wszyscy kierowcy biorący udział w porannej części zajęć mieli już na koncie przynajmniej jedno okrążenie. Najwięcej z wyjazdem na tor zwlekał Valtteri Bottas.

Najbardziej pracowitymi kierowcami pierwszej godziny zajęć byli Stoffel Vandoorne oraz Marcus Ericsson. Obaj najczęściej gościli na torze i jako jedyni legitymowali się czasem okrążenia. Zawodnik Saubera zanotował czas 2:06,837, a reprezentant McLarena 1:52,305.

Godzina 11:00

Punktualnie o godzinie dziesiątej wywieszona została pierwsza dziś czerwona flaga, którą spowodował Marcus Ericsson. Kierowca Saubera stracił kontrolę nad swoim samochodem w drugim zakręcie i zameldował się w żwirowej pułapce, z której nie był w stanie wyjechać o własnych siłach.

Po niecałym kwadransie kierowcy znów mogli wyjechać na tor. Ponownie Stoffel Vandoorne wykazał się największym zaangażowaniem i to on jako pierwszy opuścił swój garaż, wkrótce poprawił swój dotychczas najlepszy wynik i od tego momentu przy jego nazwisku zapisywano rezultat 1:45,077.

Śladem Belga poszli kolejni kierowcy, co sprawiło, że tabela z wynikami zaczęła się zapełniać. Swoje czasy jednego okrążenia odnotowali Valtteri Bottas, Pierre Gasly i Siergiej Sirotkin. Reprezentant Williamsa uzyskał wtedy także najlepszy rezultat całej sesji - 1:40,838.

Na kwadrans przed godziną jedenastą Sebastian Vettel jako pierwszy dziś zdecydował się wyjechać na tor na oponach przejściowych. Dotychczas zawodnik Ferrari nie należał do najbardziej pracowitych, ponieważ na koncie miał zaledwie trzy okrążenia.

Nie trzeba było długo czekać, aby kolejni kierowcy, w tym przypadku Siergiej Sirotkin i Stoffel Vandoorne także przesiedli się na opony przejściowe. Tuż przed godziną jedenastą pierwsza trójka w tabeli z wynikami pokonywała kolejne okrążenia właśnie na tym ogumieniu.

Godzina 12:00

Po trzech godzinach aktywności, na torze zalegało już relatywnie niewiele wody, co sprawiło, że zawodnicy bez wahania wybierali opony przejściowe. Coraz lepsze warunki również przyczyniły się do znacznej poprawy rezultatów.

Tempo dyktowali Sebastian Vettel i Valtteri Bottas. Duet ten regularnie wymieniał się najlepszymi czasami, chociaż na dłuższy moment, to reprezentant Ferrari pokonał tak szybkie okrążenie, że jego wynik dawał mu 2 sekundy przewagi nad Finem. Kierowca Mercedesa jednak odpowiedział w połowie godziny jedenastej serią bardzo szybkich okrążeń. Najlepsze z nich dało mu wynik 1:33,774 i przewagę ponad 2 sekund nad dotychczasowym rezultatem Sebastiana Vettela.

Jeśli chodzi o ilość okrążeń, to Stoffel Vandoorne już zbliża się do granicy 50 okrążeń. Czterdzieści rund po torze w Montmelo wykonał już także Siergiej Sirotkin. Najmniej pracowitym zawodnikiem był Max Verstappen, który po trzech godzinach jazd miał na koncie zaledwie cztery okrążenia. Niewiele jeździł również Sergio Perez, który również legitymuje się jednocyfrową ilością "kółek".

Godzina 13:00

Warunki na torze wreszcie zaczęły być jak na testy przedsezonowe, całkiem niezłe. Temperatura powietrza wynosi teraz już 13 stopni Celsjusza, a asfalt rozgrzany jest do 21 stopni Celsjusza. Tor jednak nadal jest trochę wilgotny i jeszcze żaden kierowca nie zdecydował się na założenie ogumienia przeznaczonego do jazdy po suchej nawierzchni.

W poprzedniej godzinie zwróciliśmy uwagę na to, że bardzo rzadko na torze pojawiał się Max Verstappen. Jak się okazuje, na szczęście zespół Red Bull Racing nie ma żadnych problemów ze swoją maszyną, możliwe jest to, że po prostu ekipa czeka z dłuższym wyjazdem na moment, w którym nawierzchnia całkowicie przeschnie.

Ponownie czasy ulegały znaczącym poprawom, w czołówce znajdowali się między innymi Nico Hulkenberg oraz Kevin Magnussen, który po serii szybkich okrążeń awansował na pierwszą pozycję z wynikiem 1:33.514.

Niemniej jednak długo te rezultaty nie wisiały na czele zestawienia z najlepszymi czasami okrążeń. Wkrótce na tor wyjechał Max Verstappen oraz Valtteri Bottas, który wynikiem 1:30,023 na dłuższy moment dyktował tempo. Dziesięć minut przed godziną trzynastą kierowca Mercedesa ponownie wyjechał z garażu i jako pierwszy zszedł poniżej bariery 1 minuty i 30 sekund.

Zmienne warunki mają to do siebie, że w czołówce znajdować się mogą egzotyczne, jak na tą część stawki Formuły 1, nazwiska. Marcus Ericsson plasował się nawet w pierwszej trójce, niewiele tracił do niego czwarty Pierre Gasly. Francuz na moment wskoczył na pierwsze miejsce.

Pod względem ilości okrążeń nadal Stoffel Vandoorne jest liderem. Kierowca McLarena zbliża się już do bariery 70 okrążeń i jeśli tak dalej pójdzie, to skończy dzień z przebiegiem bliskim 150 rund po torze w Montmelo.

Godzina 14:00

Na przełomie godzin dwunastej i trzynastej, kierowcy wyjechali na tor na ogumieniu przeznaczonym do jazdy po suchej nawierzchni. Pierwszym, który tego dokonał był Valtteri Bottas. Wkrótce jego śladem poszli pozostali zawodnicy.

Kierowca Mercedesa na oponach pośrednich zanotował czas 1:25,945 i przewodził w stawce. Po kilku okrążeniach legitymował się już wynikiem 1:22,789. Jednak jeszcze szybciej pojechał Nico Hulkenberg. Niemiec na ogumieniu miękkim uzyskał rezultat 1:22,507.

Wkrótce pogodził ich Stoffel Vandoorne, który postanowił spróbować pokonać okrążenie pomiarowe na oponach hiper miękkich. Belg z czasem 1:20,513 plasował się na pierwszej pozycji, a jego przewaga nad Nico Hulkenbergiem wynosiła niemal 2 sekundy.

W drugiej połowie godziny trzynastej zapanowała przynajmniej częściowa cisza na torze. Można powiedzieć, że to właśnie wtedy miała miejsce nieformalna przerwa obiadowa. Obserwowaliśmy wtedy pojedyncze wyjazdy. Jedynie Kevin Magnussen postanowił pokonać kilka okrążeń więcej, później dołączył do niego Sebastian Vettel.

Wszyscy zawodnicy z wyjątkiem Pierre Gasly'ego i Siergieja Sirotkina mają już na koncie czas jednego okrążenia na oponach przeznaczonych do jazdy po suchej nawierzchni.

Godzina 15:00

Tuż po godzinie czternastej Stoffel Vandoorne po raz kolejny popisał się bardzo dobrym okrążeniem, osiągając czas w postaci 1:20.068, co pozwoliło mu pozostać na pierwszej lokacie. Belg nie dał jednak za wygraną i na hiper miękkiej mieszance jako pierwszy tego dnia, złamał barierę 1:20, poprawiając się na 1:19.854.

Poprawiające się warunki a torze, jak również możliwość korzystania z opon na suchą nawierzchnię dały wielu kierowcom możliwość poprawy swoich dotychczasowych czasów, w tym Gasly'emu, który wskoczył na trzecią pozycję, czy Perezowi, który wyprzedził Maxa Verstappena.

Swoje obowiązki w Mercedesie tymczasem przejął od Valtteriego Bottasa Lewis Hamilton, który do chwili obecnej przejechał jedynie dwadzieścia pięć okrążeń od rozpoczęcia przedsezonowych testów.

Na torze znaleźli się także Lance Stroll, który przejął bolid od Siergieja Sirotkina, natomiast w ekipa Alfa Romeo Sauber w C37 zasiadł Charles Leclerc.

Vandoorne, który przed godziną piętnastą liderował na czele tabeli z czasami jako pierwszy zawodnik przekroczył także barierę sto okrążeń.

Godzina 16:00

Po krótkiej przerwie i braku kierowców na torze, dwie minuty po godzinie piętnastej na pętli Barcelona-Catalunya pojawił się Lewis Hamilton, który po kilku szybkich okrążeniach znalazł się na drugiej lokacie z czasem 1:20.405. Brytyjczyk następnie odnotował kolejną poprawę i zbliżył się na jedną dziesiątą sekundy do prowadzącego Vandoorne'a.

W międzyczasie swoje czasy poprawiał Lance Stroll, który wskoczył do czołowej szóstki, natomiast za kierowcą bolidu Renault zasiadł Carlos Sainz, który przejął obowiązki od Nico Hulkenberga. Hiszpan bardzo szybko rozpoczął pracę notując z okrążenia na okrążenie lepsze czasy, co dało mu przed godziną szesnastą piątą pozycję.

Bardzo szybkim okrążeniem, na dwie godziny przed końcem pierwszej tury testów, popisał się Lewis Hamilton, który wskoczył na czołową lokatę z czasem 1:19.753, jednak po krótkiej chwili ponownie spadł na drugie miejsce, po anulowaniu rezultatu z powodu ścięcia szykany pod koniec okrążenia.

Po złych warunków atmosferycznych trzeciego dnia, zespół McLaren postanowił dać możliwość pokonania kolejnych okrążeń Fernando Alonso, który przejął bolid od Stoffela Vandoorne notującego czas w postaci 1:19.854 i przejechanych 110 okrążeń. Kierowca McLarena bardzo szybko zaaklimatyzował się w bolidzie i po kilku okrążeniach wskoczył na dziewiąte miejsce.

Sto okrążeń w sumie pokonali także kierowcy zespołu Sauber. Podczas porannej sesji siedemdziesiąt dziewięć przejechał Marcus Ericsson, natomiast w popołudniowej Charles Leclerc dwadzieścia jeden, lecz do zakończenia sesji pozostały dwie godziny.

Godzina 17:00

Tylko sześciu okrążeń potrzebował Fernando Alonso, aby wskoczyć na szóstą lokatę w zestawieniu i tracić półtora sekundy do swojego zespołowego kolegi, który plasował się na pierwszym miejscu.

Hiszpan swoje przejazdy rozpoczął od 1:23.2, a następnie poprawił się na 1:22.3, co dawało mu dziewiątą lokatę, jednak na kolejnym kółku wyznaczył czas w postaci 1:21.1, co pozwoliło mu znaleźć się tuż za Carlosem Sainzem. Kierowca Alonso nie próżnował jednak i już na kolejnym pomiarowym okrążeniu wskoczył przed Sainza z czasem 1:20.9.

Po dłuższej przerwie na torze pojawił się Max Verstappen z zespołu Red Bull Racing, który ustanowił czas w postaci 1:22.058, co dało dziewiąte miejsce, jednak na kolejnym kółku wpadł w żwirową pułapkę w dwunastym zakręcie i wywołał tym samym czerwoną flagę.

Na ponad 90 minut przed końcem czwartej sesji testowej, na torze ponownie pojawiła się zielona flaga, co bardzo szybko wykorzystał Lewis Hamilton, który po szybkim okrążeniu 1:19.333, na pośrednim ogumieniu, awansował na pierwsza lokatę, wyprzedzając dotychczasowego lidera Vandoorne'a o ponad pół sekundy.

Swoje czasy poprawili także Lance Stroll, który znalazł się na siódmym miejscu (1:21.310), a także Kevin Magnussen z ekipy Haas F1, który na super miękkich oponach wskoczył na trzecią pozycję (1:20.640), choć do najszybszego Hamiltona tracił 1.3 sekundy.

Jako drugi próg sto okrążeń przekroczył Pierre Gasly z zespołu Toro Rosso, co pozwala sugerować, że jednostka napędowa Hondy została bardzo mocno poprawiona, w porównaniu do zeszłorocznej.

Godzina 18:00

Podczas ostatniej godziny pierwszej tury przedsezonowych testów, poprawą rezultatów wykazali się Kevin Magnussen, który osiągnął 1:20.3 oraz Sebastian Vettel, który po okrążeniu w czasie 1:20.241, wskoczył na trzecią lokatę, tracąc niecała sekundę do najszybszego Hamiltona.

Swoją jazdę nadal kontynuował natomiast Pierre Gasly z zespołu Toro Rosso, który mimo braku poprawy czasu przejechał ponad 140 okrążeń.

Na piętnaście minut przed końcem sesji kilku kierowców wyjechało na tor na swoje ostatnie kółka, jednak żaden z nich nie poprawił finalnie swojego przejazdu.

Najszybszym kierowcą na torze pozostał Lewis Hamilton z czasem 1:19.333, wyprzedzając Stoffela Vandoorne'a o 0.521 sekundy.

Największą ilością okrążeń popisał się Pierre Gasly, który pokonał finalnie 147 okrążeń, przed Sebastianem Vettelem (120) i Stoffelem Vandoornem (110).

Kierowcy powrócą na tor w Montmelo szóstego marca, na drugą turę przedsezonowych testów.

Image © Williams F1

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE