Menu

Trzeci dzień testów storpedowany przez zimową pogodę. Jedynie Fernando Alonso z czasem okrążenia

Circuit de Barcelona-Catalunya

Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych kierowcy w środę przejechali jedynie po kilka okrążeń instalacyjnych. Wyjątkiem był Fernando Alonso. Hiszpan pod koniec dnia przejechał dwa pomiarowe „kółka”, dzięki czemu dzień zakończył na szczycie tabeli. Jedno okrążenie instalacyjne przejechał również Robert Kubica.

Prawie cała Europa boryka się z opadami śniegu bądź też bardzo niskimi temperaturami. Zimowa aura dotarła nawet do Katalonii, komplikując zespołom przetestowanie tegorocznych maszyn. Dwa poprzednie dni testowe, choć w bardzo niskich temperaturach powietrza i nawierzchni, odbyły się praktycznie bez przeszkód i wielu kierowców pokonało bardzo szybkie okrążenia. W środę sytuacja wyglądała jednak inaczej. Asfalt był mokry i bardzo zimny (temperatura nie przekraczała 4 stopni Celsjusza), a wokół nitki toru leżał śnieg. W takich warunkach nie mógł wystartować helikopter medyczny, przez co zielone światło można było ujrzeć dopiero o godzinie dwunastej.

Choć śnieg już nie padał, a temperatury delikatnie wzrosły, to asfalt był bardzo mokry i żaden z kierowców nie kwapił się do wyjazdu na tor w takich warunkach. O 13:13 wyłamał się jednak Fernando Alonso. Hiszpan przejechał jedno okrążenie instalacyjne i wrócił do alei serwisowej. Tym samym kierowca McLarena zagwarantował, że dzisiejsza sesja została uznana za oficjalny przedsezonowy dzień testowy. W związku z tym nie można zastąpić straconego dnia jakimś innym terminem. Możliwe było bowiem przełożenie środowego testu na piątek bądź poniedziałek, ale na to musiałyby zgodzić się wszystkie zespoły. Jak jednak informowali reporterzy, dwie ekipy nie zgodziły się na taki zabieg.

Z czasem trwania środowej sesji kolejni dwaj kierowcy zdecydowali się na wyjazd ze swojego garażu. Byli to Daniel Ricciardo i Marcus Ericsson. Australijczyk podczas swojego drugiego przejazdu wypadł z jednego z zakrętów na żwirowe pobocze, ale szybko powrócił na tor, nie uszkadzając swojego samochodu. Mimo to kierowca Red Bulla nie ustanowił czasu okrążenia, gdyż zjechał do alei serwisowej.

Po godzinie piętnastej nasiliły się opady deszczu, a temperatura asfaltu przekroczyła 4 stopnie Celsjusza. Wtedy też na torze pojawił się Williams. Początkowo myślano, że z garażu wyjechał Lance Stroll, lecz był to Robert Kubica. Krakowianin również przejechał tylko okrążenie instalacyjne i szybko powrócił do garażu. Krótko po Polaku na torze pojawił się także Brendon Hartley. Zawodnik Toro Rosso również nie odnotował czasu okrążenia.

W ciągu kolejnej godziny na torze panowała cisza. Deszcz przestał jednak padać około godziny siedemnastej. Na torze znów pojawił się Fernando Alonso, który przejechał kolejne okrążenie instalacyjne. Hiszpan miał największą ochotę do jazdy, gdyż w kolejnych minutach pojawił się kilka razy na torze. Na około 15 minut przed końcem sesji przejechał pierwsze pomiarowe okrążenie. Kierowca McLarena na deszczowych oponach uzyskał czas 2:21.268, który zdołał jeszcze poprawić w samej końcówce środowego testu. Ostatecznie Hiszpan zakończył dzień na szczycie tabeli z wynikiem 2:18.545 i jedenastoma przejechanymi okrążeniami.

W czwartek ostatni dzień pierwszej tury przedsezonowych testów. Prognozy wydają się optymistyczne, więc możemy spodziewać się pracowitego dnia w wykonaniu wszystkich zespołów.

Image © Getty Images / Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE