Menu

FIA zamierza umieścić czip rejestrujący parametry życiowe w rękawicach kierowców F1

Daniel Ricciardo / Red bull Racing

Jak dowiedział się niemiecki serwis Auto Bild, kierowcy Formuły 1 w sezonie 2018 otrzymają specjalne biometryczne rękawice wyścigowe.

Zadaliśmy sobie pytanie: w jaki sposób możemy wykorzystać najnowocześniejszą technologię aby pomóc naszemu zespołowi medycznemu, a tym samym kierowcom - mówił Laurent Mekies, zastępca dyrektora wyścigowego F1.

Opracowaliśmy czujnik w rękawicy, który mierzy, rejestruje i przesyła parametry życiowe do samochodu medycznego, który zacznie zbliżać się do miejsca wypadku.

Czujnik nie powinien w żaden sposób przeszkadzać kierowcom. Zostanie wszyty na wewnętrznej stronie lub palcu wskazującym rękawicy, a jego grubość będzie wynosiła zaledwie trzy milimetry. W sumie czujnik oraz chip będą ważyć trzydzieści gramów.

W ramach swoich funkcji czujnik zmierzy tętno, stężenie tlenu we krwi, a także intensywność ruchu kierowcy. Dane zostaną przesłane przez nowe połączenie Bluetooth do zbliżającego się samochodu medycznego.

Dzięki temu zespół medyczny będzie w stanie szybciej dostosować się do sytuacji - w zależności czy kierowca ucierpiał w wypadku lub też nie - i podjąć właściwe decyzje.

Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa, dlatego kierowcy Formuły 1 popierają ten zamysł.

Image © Red Bull Content Pool / Getty Images

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE