Menu

FIA wprowadzi od sezonu 2019 limit wagi dla kierowców?

Belgia

Światowa Federacja Samochodowa jest na etapie finalizacji przygotowywania przepisów, które mają określić minimalną wagę dla kierowców i jednocześnie wyeliminować zagrożenia zdrowotne dla wyższych zawodników.

Szczególnie w sezonie 2009, gdy do Formuły 1 został na jeden rok wprowadzony system KERS, wyżsi kierowcy, tacy jak na przykład Robert Kubica, byli proszeni o możliwie jak największe zmniejszenie swojej wagi, aby zamontowanie tego urządzenia okazało się opłacalne.

Takich wydarzeń było więcej. W 2014 roku Jean Eric Vergne trafił do szpitala z powodu zbyt ekstremalnej diety. Francuz postanowił zrzucić maksymalną możliwą ilość kilogramów, ponieważ w wyniku tylko tego czynnika, na jednym okrążeniu do swojego partnera z ekipy tracił 0,4 sekundy na okrążeniu.

Wyżsi kierowcy, którzy z natury ważą więcej niż ich rywale, ponownie mogą mieć problemy, ponieważ FIA niewłaściwie obliczyła minimalną wagę samochodów z zawodnikiem. W sezonie 2018 zwiększono ten limit z 728kg do 734kg ze względu na system Halo. Jednakże pałąk chroniący głowę kierowców waży aż 15kg.

FIA zajęła się tą sprawą, ale przepisy dotyczące minimalnej wagi kierowców i ich foteli zostaną wprowadzone dopiero w sezonie 2019. Limit ten wynosić ma 80 kilogramów, a w fotelach zawodników, którzy będą ważyli mniej, zostanie zamontowany specjalny balast.

Image © Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE