Menu

Prezentacje aut Formuły 1 na sezon 2018 (Akt.6)

Red Bull

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zespół Ferrari jako pierwszy podał datę prezentacji swojej maszyny na sezon 2018 Formuły 1. Wygląd nowego samochodu przygotowanego przez inżynierów z Maranello poznamy 22 lutego - na cztery dni przed startem testów przedsezonowych. W aktualizowanym na bieżąco artykule znajdować się będą informacje na temat miejsca i daty prezentacji kolejnych aut na sezon 2018.

Zespół Ferrari stoczył w 2017 roku batalię o mistrzowski tytuł i zanotował znaczący postęp jakościowy. Jednocześnie też pokazał, że walka na równi z Mercedesem jest możliwa. Czy przyszłoroczna kampania będzie drugą szansą na pierwszą od jedenastu lat koronę mistrzowską? Sergio Marchionne podczas spotkania świątecznego potwierdził mistrzowskie aspiracje Ferrari.

Ekipa z Maranello pokaże światu swój samochód w czwartek 22 lutego za pośrednictwem internetu. Później, w poniedziałek przed startem testów przedsezonowych podczas tak zwanego dnia filmowego, nowa maszyna na torze Circiut de Barcelona-Catalunya zostanie uruchomiona po raz pierwszy.

AKTUALIZACJA 1: McLaren, Toro Rosso i Mercedes

Zespół McLaren pokaże światu swój nowy samochód, który będzie napędzany silnikiem Renault, na trzy dni pzed startem oficjalnej sesji testów przedsezonowych. Celem ekipy z Woking na sezon 2018 jest powrót do czołówki. Szczegóły dotyczące miejsca prezentacji auta nie zostały przedstawione.

Toro Rosso przyzwyczaiło nas do krótkich, mniej ceremonialnych prezentacji i nie inaczej będzie w sezonie 2018. Nowa maszyna ekipy z Faenzy zostanie pokazana po raz pierwszy rano, przed rozpoczęciem testów przedsezonowych na torze Circiut de Barcelona-Catalunya. Dla juniorskiego zespołu Red Bulla będzie to pierwszy sezon z jednostkami napędowymi Hondy.

Mercedes zaprezentuje swój samochód 22 lutego, czyli dokładnie tego samego dnia, co Ferrari. Podobnie jak przed rokiem auto zaprojektowane przez inżynierów z Brackley zostanie uruchomione po raz pierwszy na torze Silverstone, a później z jego wyglądem będą mogli zapoznać się zgromadzeni na miejscu dziennikarze.

AKTUALIZACJA 2: Force India

Niemiecki magazyn Auto Motor und Sport donosi, że prezentacja nowego samochodu oraz również nowej nazwy ekipy będzie miała miejsce 25 lutego, na dzień przed startem testów przedsezonowych na torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Od dłuższego czasu mówiliśmy, że zmienimy nazwę zespołu. Plan jest, aby dokonać tego podczas prezentacji nowego auta, aczkolwiek musi ono najpierw zostać zaakceptowane przez Komisję Formuły 1 - powiedział Otmar Szafnauer.

Od sezonu 2018 ekipa z Silverstone będzie startowała najprawdopodobniej pod szyldem Force Formula One Team. Rzecznik prasowy zespołu pytany o informacje podane w magazynie Auto Motor und Sport, przyznał: Nie mamy jeszcze ustalonej daty na zmianę nazwy lub prezentację samochodu.

AKTUALIZACJA 3: Williams

Zespół, który w sezonie 2018 reprezentować będą Lance Stroll oraz Sergey Sirotkin, a kierowcą testowym będzie Robert Kubica, zaprezentuje swoje auto najwcześniej spośród wszystkich ekip. Maszyna przygotowana przez inżynierów z Grove ujrzy światło dzienne 15 lutego. Taką informację podały serwisy należące do sieci Motorsport Network.

Tegoroczny samochód Williamsa będzie pierwszą konstrukcję, na której projekt miał wpływ Paddy Lowe. Według wypowiedzi między innymi Felipe Massy, należy spodziewać się dość wyraźnej zmiany w stosunku do poprzednich aut. Niemniej jednak najnowsze doniesienia medialne nie są zbyt pozytywne. Podwozie FW41 miało nie przejść testów zderzeniowych i w wyniku opóźnień zespołu z Grove może zabraknąć na pierwszej turze testów przedsezonowych.

AKTUALIZACJA 4: Sauber i Renault

Ekipa z Hinwil pokaże światu swoją nową maszynę, oznaczoną symbolem C37, we wtorek 20 lutego. Od tego roku sponsorem tytularnym Saubera jest Alfa Romeo. To w połączeniu z silnikami Ferrari w najnowszej specyfikacji, powinno dać im szansę na powrót do środka stawki.

Dokładnie tego samego dnia zespół Renault zaprezentuje swoją maszynę. Według zapowiedzi, ma być to zupełnie nowe auto. Czy będzie ono szybsze od poprzednika i pozwoli ekipie francuskiego producenta dokonać kolejnego postępu w drodze do czołówki Formuły? Pierwsze odpowiedzi na to pytanie zapewne poznamy podczas testów przedsezonowych.

AKTUALIZACJA 5: Red Bull Racing

Ekipa z Milton Keynes pokaże światu model RB14, którym Daniel Ricciardo oraz Max Verstappen będą walczyli o najwyższe layry w sezonie 2018, 19 lutego. Maszynę tą poznamy jako drugą w kolejności. Serię prezentacji zapoczątkuje zespół Williams.

AKTUALIZACJA 6: Force India

Nie potwierdziły się doniesienia Auto Motor und Sport, ponieważ ekipa z Silverstone oficjalnie potwierdziła, że zaprezentuje swoją maszynę w dzień inauguracji testów przedsezonowych Formuły 1 2018.

Zespół Miejsce Data
Williams Londyn 15.02.2018
Sauber Online 20.02.2018
Renault Online 20.02.2018
Ferrari Online 22.02.2018
Mercedes Silverstone 22.02.2018
McLaren brak danych 23.02.2018
Force India Circuit de Barcelona-Catalunya 26.02.2018
Toro Rosso Circuit de Barcelona-Catalunya 26.02.2018
Red Bull Racing online 19.02.2018
Haas online 14.02.2018
Image © Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE