Menu

Sergio Marchionne: Ferrari naprawdę może opuścić Formułę 1

Sebastian Vettel / Scuderia Ferrari

Ferrari jest gotowe aby opuścić Formułę 1, jeśli przepisy zostaną zmienione w taki sposób, że silniki oraz technologia sportu zostaną uproszczone. Według Sergio Marchionne, prezydenta Ferrari, jest to ostrzeżenie, które należy brać poważnie pod uwagę.

Przypomnijmy, Liberty Media zamierza wprowadzić od sezonu 2021 znacznie prostszy silnik do sportu, chcąc w ten sposób zachęcić nowych producentów oraz obniżenia kosztów.

Zdaniem Marchionne sytuacja ta może mieć drugie dno, ponieważ samochodu Formuły staną się zbyt podobne do siebie.

Porozumienie Alfy Romeo z Sauberem wygasa w 2020-2021, kiedy Ferrari mogłoby opuścić Formułę 1 - powiedział w rozmowie z Gazzetta dello Sport, Sergio Marchionne.

Możliwość odejścia jest poważna. Różnice nie są małe, ale Chase [Carey - dyrektor generalny F1, przyp. red.] i ja uważamy, że powinniśmy znaleźć punkt zborny dla dobra sportu.

Wyraźnie zaznaczaliśmy, że Ferrari nie może się poddać: istota rozwoju technologii jest dla nas bardzo ważna. Nie możemy tworzyć podobnych samochodów aż do momentu, kiedy przestaną być rozpoznawalne na froncie technologicznym.

Podjęliśmy podwójną próbę znalezienia rozwiązania z Chasem, ale nie porzucimy naszych celów.

Zdaniem Marchionne niemożliwe będzie także ograniczenie kosztów, które zamierza zaproponować Liberty Media.

Jestem pierwszą z osób, która chce zmniejszenia wydatków, ale próba zarządzania limitem budżetowym jest prawie niemożliwa.

Dla przykładu, dysponujemy pewną liczbą ludzi w programie GT, którzy czasami działają także w kontekście Formuły 1, dlatego to niemożliwe aby kontrolować zarządzanie personelem.

W momencie, kiedy w sezonie 2018 do sportu powróci Alfa Romeo, wygląda na to, że Ferrari będzie miało jeszcze więcej do powiedzenia niż dotychczas.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE