Menu

Marcin Budkowski rozpocznie pracę w Renault dopiero w kwietniu

Renault

FIA doszło do porozumienia z Renault, że były szef działu technicznego federacji nie będzie mógł rozpocząć pełnienia swoich obowiązków w ekipie z Enstone wcześniej niż 1. kwietnia 2018 roku.

Zespół Renault zdecydował kilka miesięcy temu o zatrudnieniu Marcina Budkowskiego na stanowisko dyrektora technicznego. Ta informacja wywołała w świecie Formuły 1 mnóstwo kontrowersji, ponieważ Polak w 2017 roku miał tak naprawdę nieograniczony wgląd w prace wszystkich ekip startujących w tych mistrzostwach. Istniało więc poważne ryzyko, że w ten sposób Renault utrzyma szczegółowe informacje o przyszłorocznych projektach konkurencji.

Wszyscy pracownicy FIA posiadali trzymiesięczny okres wypowiedzenia, co jednak w przypadku Marcina Budkowskiego było za mało, aby jego wiedza o pracach innych zespołów uległa dezaktualizacji. W związku z tym FIA i Renault zgodzili się na przedłużenie tego czasu do sześciu miesięcy. W praktyce to oznacza, że już tydzień po GP Australii Polak będzie mógł rozpocząć pracę dla ekipy z Enstone.

W rozmowie z Motorsport.com szef Renault, Cyril Abiteboul potwierdził tą wiadomość: Marcin będzie pracował w Enstone od 1. kwietnia.

Trwają również prace nad tym, aby w przyszłości nie doszło do powtórki takiej sytuacji. FIA jednak nie może wydłużyć okresu wypowiedzenia, ponieważ byłoby to niezgodnie ze szwajcarskim prawem. Jean Todt zaproponował, aby zespoły przygotowały porozumienie, zgodnie z którym nie będą próbowały wykorzystać możliwości zatrudnienia działacza FIA w tak krótkim okresie, po jego rezygnacji.

Image © Renault Sport F1

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE