Menu

Robert Kubica z siódmym czasem na zakończenie testów w Abu Zabi, najszybszy Vettel

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel zanotował najlepszy czas testów na torze Yas Marina w Abu Zabi. Valtteri Bottas był drugi, a Max Verstappen uzupełnił pierwszą trójkę. Robert Kubica wziął udział w ostatnich półtorej godziny sesji i uzyskał siódmy rezultat.

Punktualnie o godzinie szóstej rano naszego czasu rozpoczął się drugi dzień testowy na torze Yas Marina. Zespół Mercedesa reprezentował Valtteri Bottas, Ferrari skorzystało z usług Sebastiana Vettela, Red Bull Maxa Verstappena, Renault Carlosa Sainza, Haas Kevina Magnussena, a Sauber Charlesa Leclerca.

Force India postanowiło podzielić pracę na torze Yas Marina drugiego dnia testów na dwóch swoich kierowców, czyli Sergio Pereza oraz Estebana Ocona. W Williamsie przez większą część dnia za sterami samochodu z Grove zasiadł Siergiej Sirotkin, a ostatnie godziny należały do Roberta Kubicy. Ekipa Toro Rosso także rozdzieliła obowiązki na dwóch swoich kierowców - Brandona Hartleya i Pierre Gasly'ego. Auto McLarena przypadło w udziale Stoffela Vandoorne oraz Lando Norriasa.

Przez pierwszą godzinę testów Pirelli umożliwiło zespołom dowolne testowanie swoich samochodów. Dopiero potem dostawca ogumienia narzucił im konkretny plan działań na dalszą część dnia.

W tym czasie większość ekip zdecydowała wykonać kilka przyjazdów ze specjalnymi sensorami, które umożliwiają zbadanie przepływu powietrza przy samochodzie. Maszyna McLarena była wyposażona w mini-skrzydło na pałąku chroniącym głowę. Można przypuszczać, że to rozwiązanie zostanie również wykorzystane w przyszłorocznym projekcie.

Celem testów było porównanie opon z sezonu 2017 i tymi na sezon 2018. Każdy zespół otrzymał po dwadzieścia kompletów opon różnych mieszanek.

Już po półtorej godzinie testów Sebastian Vettel rozprawił się z najlepszym czasem, który został zanotowany przez Kimiego Raikkonena poprzedniego dnia. Najpierw Niemiec uzyskał rezultat 1:37,674, a następnie poprawił go do poziomu 1:37,551.

Pierwsza czerwona flaga miała miejsce tuż po godzinie ósmej. Początkowo sądzono, że to Siergiej Sirotkin rozbił się w trzecim sektorze. Później jednak okazało się, że to Stoffel Vandoorne dotknął o barierę w dziewiętnastym zakręcie. Co zaskakujące, poprzedniego dnia Fernand Alonso w dokładnie tym samym miejscu zatrzymał swój samochód.

Wspomniany wcześniej Siergiej Sirotkin pokonywał serie po sześć okrążeń, tak samo jak Robert Kubica poprzedniego dnia. Wkrótce Rosjanin także zabrał się za dłuższe przejazdy na mieszance super miękkiej. Awaria w samochodzie Williamsa spowodowała ponad godzinną przerwę dla Sirotkina.

Przywrócenie auta McLarena do stanu używalności po wypadku Stoffela Vandoorne trwało dwie godziny. Belg przed godziną jedenastą czasu polskiego wyjechał ponownie na tor, to on wówczas był zawodnikiem, który wykonał najmniej okrążeń.

O godzinie dwunastej czasu polskiego Sebastian Vettel zatrzymał się na torze i wywołał chwilowe wywieszenie czerwonej flagi na torze. Kilka chwil później Lando Norris zastąpił Stoffela Vandoorne w McLarenie. Brendon Hartley natomiast zasiadł za sterami auta Toro Rosso.

Valtteri Bottas po pewnym czasie również zdecydował się pokonać szybkie okrążenia. Dzięki nim awansował na trzecie miejsce w zestawieniu z wynikami. Fin wkrótce także przekroczył barierę stu okrążeń.

Siergiej Sirotkin o godzinie trzynastej trzydzieści zakończył swój udział w testach na torze Yas Marina, a do wyjazdu z garażu zaczął przygotowywać się Robert Kubica. Krakowianin na godzinę i kwadrans przed końcem sesji już pokonywał okrążenie na oponach hiper miękkich.

Polak wykonywał serie liczące około pięciu okrążeń, a podczas jednej z ostatnich uzyskał czas 1:39,485, który pozwolił mu zająć siódmą pozycję w zestawieniu z wynikami.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE