Menu

Sto okrążeń i ponad pięćset przejechanych kilometrów przez Roberta Kubicę

Robert Kubica / Williams Martini Racing

Robert Kubica zakończył pierwszy dzień testowy z dorobkiem stu okrążeń toru Yas Marina i ponad pięciuset kilometrów w bolidzie zespołu Williams FW40.

Polak po wypadku w 2011 roku musiał opuścić Formułę 1 i po sześciu latach od wypadku zdecydował się powrócić do najwyższej klasy wyścigowej, testując początkowo bolidy ekipy Renault, a następnie zespołu Williams, w którym walczy o ostatni fotel wyścigowy w sezonie 2018.

Kubica podczas pierszego dnia testowego pokonał sto okrążeń i przejechał ponad pięćset kilometrów, korzystając z różnych opon Pirelli, jak również ustawień. Swoje najszybsze okrążenie w czasie 1:41.296 pokonał na miękkich oponach i zakończył dzień testowy na dziewiątej lokacie.

Polski kierowca dzień testowy rozpoczął od krótkich przejazdów, a następnie skoncentrował się na dłuższych przejazdach pokazując bardzo dobre i równe tempo.

Pojawiły się obawy odnoście formy fizycznej Polaka, szczególnie w odniesieniu do prawej ręki, która najbardziej ucierpiała w wypadku w 2011 roku. Kubica uciął jednak te spekulacje tłumacząc, że posiada pewne ograniczenia, choć nie prowadzi bolidu jedną ręką.

Jeśli ktoś mówi, że prowadzę jedną ręką, to nie robię tego. Uważam, że nie można prowadzić bolidu Formuły 1 jedną ręką - powiedział Robert Kubica po zakończonym teście.

Mam jednakże pewne ograniczenia, więc w jakiś sposób moje ciało wykorzystało pewne rekompensaty, które nie są złe.

Jesteśmy istotami ludzkimi, a nasze mózgi są używane, aby pomóc naszym ciałom pokonać trudności. To normalne codzienne zycie. To jest coś o czym myślę.

Polak przed powrotem do kokpitu bolidu Formuły 1, stoczył długą walkę na odbudowie swojej kondycji fizycznej, aby sprostać wyższym wymaganiom, które stawiają bolidy z 2017 roku.

Fizycznie myślę, że wykonałem świetną pracę, dobrą pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - dodał. To nie było łatwe, nie było tak, że leżałem w łóżku.

Prawdopodobnie od strony kondycji fizycznej jestem w najwyższej formie o wiele lepszej niż kiedy ścigałem się w 2010 roku. Tak więc motywacja jest obecna, a ciało reaguje w dobry sposób.

Oczywiście zaczynałem prawie od zera, ponieważ Formuła 1 zmieniła się tak bardzo w ciągu ostatnich lat, że prawie zaczyna się od zera. Moje doświadczenia jednak, które zdobyłem w latach, kiedy ścigałem się w Formule 1, pomogły mi szybciej przejść do procesu uczenia się niż kiedyś.

Robert Kubica powróci na tor w środę w godzinach późno popołudniowych, aby wypróbować pełną gamę nowych opon Pirelli i zdobyć większe doświadczenie z nową generacją mieszanek.

Image © Williams F1

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE