Menu

Lowe: Sprawdzimy, czy urazy będą miały wpływ na możliwość jazdy w F1 przez Roberta Kubicę

Williams

Dyrektor techniczny Williamsa przyznał, że głównym celem testu z Robertem Kubicą podczas testów posezonowych w Abu Zabi będzie sprawdzenie tego, czy odniesione przez niego uszkodzenia ciała będą miały wpływ na jego powrót do Formuły 1.

Krakowianin jest faworytem do zajęcia miejsca Felipe Massy w przyszłym sezonie. Dotychczas zespół z Grove sprawdzał jego zdolności w samochodzie w specyfikacji z 2014 roku na torach Silverstone i Hungaroring.

Kolejnym i jednocześnie już najprawdopodobniej ostatnim krokiem w drodze do podpisania kontraktu jest test z wykorzystaniem tegorocznej maszyny. Odbędzie się on w najbliższy wtorek i środę.

Warto jednak podkreślić, że Robert Kubica miał już styczność z tegorocznym autem. Wraz z zespołem Renault wziął udział w oficjalnych testach na torze Hungaroring na początku sierpnia.

Robert to imponujący człowiek. Wszyscy widzieliśmy to, w jaki sposób radził sobie w Formule 1 w przeszłości. Jest świetnym kierowcą, bardzo profesjonalnym, zaangażowanym, entuzjastycznym i bardzo inteligentnym. Jest on dla nas świetną perspektywą i dlatego się nim zajmujemy - wyjaśnił Paddy Lowe.

Jesteśmy na etapie sprawdzania, czy odniesione przez niego kontuzje będą miały wpływ na jego zdolności do jazdy w Formule 1. Dotychczas wszystko układało się dobrze. Podczas testu z użyciem samochodu z sezonu 2014 nie było żadnych problemów, więc zobaczymy jak będzie w przyszłym tygodniu, a następnie dokonamy oceny. Robert wykona normalny program i w ten sposób odpowie na pozostałe pytania - dodał.

Zespół Williams nie chce podjąć pochopnej decyzji, która byłaby szkodliwa zarówno dla jej samej, jak i kierowcy. Dlatego też proces sprawdzania zdolności Roberta Kubicy jeszcze trwa i niewykluczone, że na ostateczną decyzję jeszcze trochę poczekamy.

Też to widzę, że wiele osób mówi, iż byłoby to niesamowite, jeśli Robert ponownie by się znalazł w F1, zobaczymy jak będzie. Ważne jest, aby być obiektywnym w tym, co robimy. Są inni kierowcy, nad którymi nadal się zastanawiamy, ale wiemy jak oni się spisują, ponieważ się ścigali. W związku z tym mamy sporo danych - powiedział dyrektor techniczny ekipy z Grove.

Do gry o fotel w zespole Williams dołączył także Siergiej Sirotkin, który dotychczas był znany z roli kierowcy rezerwowego Renault. Jednakże poza dużym budżetem Rosjanin nie jest w stanie zaoferować wiele więcej ekipie. Niewykluczone, że może być przymierzany do roli kierowcy rezerwowego.

Siergiej jest kimś, z kim nie wykonywaliśmy nigdy żadnej pracy, więc jest nową szansą, na którą spoglądamy. Zobaczymy, dokąd nas to zaprowadzi, czy to będzie bardziej krótko czy długoterminowa sprawa. Sądzę, że jest interesującym kierowcą. Rozmawialiśmy z jego menedżerem i podoba nam się jego profil - przyznał Paddy Lowe.

Robert Kubica podczas pierwszego dnia testów weźmie udział w porannej sesji, a drugiego, czyli w środę Krakowianin pojawi się na torze po południu.

Image © Williams F1

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE