Menu

Sześć mieszanek opon Pirelli w sezonie 2018?

Pirelli

Oficjalny dostawca ogumienia do Formuły 1 może zwiększyć ilość rodzajów opon do sześciu od przyszłego sezonu. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak nie zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Zgodnie z regulaminem Pirelli do 1. września musi wysłać do FIA szczegółowe informacje na temat architektury przyszłorocznych opon. Istnieje jednak szansa, aby poczekać do 1. grudnia zanim włoska firma będzie zmuszona nominować gamę mieszanek dostępnych do wyboru przez kierowców na sezon 2018.

W międzyczasie odbędzie się jeszcze kilka serii testowych, podczas których będzie można sprawdzić nową mieszankę. Dotychczas zespoły mają do dyspozycji pięć rodzajów ogumienia: twarde, pośrednie, miękkie, supermiękkie i ultramiękkie.

Mario Isola szef Pirelli do spraw Formuły 1 powiedział, że decyzja w sprawie ilości mieszanek na sezon 2018 zostanie podjęta po testach mających miejsce w drugiej połowie bieżącego roku.

W zależności od wyników, podejmiemy decyzję, co do liczby mieszanek. Chciałbym, abyśmy poszerzyli naszą gamę do sześciu. To jest możliwe. Jeśli spojrzeć na regulamin i propozycje dotyczące ilości mieszanek jakie mamy zaproponować FIA, to zazwyczaj są one akceptowane. Nie ma powodu do odmowy. Tak naprawdę w zeszłym roku homologowaliśmy 10 rodzajów opon - pięć bazowych i pięć zapasowych - wyjaśnił Mario Isola.

Nie potrzebujemy żadnej zgody ze strony zespołów. W Abu Zabi, po wyścigu mamy dwa dni testów, w których brać udział będą wszystkie ekipy. Służyć one będą do tego, aby dać szanse zespołom do sprawdzenia nowego produktu z pewnym wyprzedzeniem. W związku z tym w listopadzie musimy być gotowi z finalną wersją naszych opon na sezon 2018.

Pirelli nie planuje dokonywać wielkiej rewolucji, jeśli chodzi o dostarczane ogumienie na sezon 2018. Ma być ono bardziej ewolucją obecnego produktu.

Image © PHOTO4

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE