Menu

Ferrari wywalczyło pierwszy rząd podczas kwalifikacji do GP Węgier

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel wywalczył 48. w swojej karierze pole position do wyścigu o GP Węgier Formuły 1. Drugą pozycję zajął Kimi Raikkonen. Kierowcy Mercedesa nie byli w stanie znaleźć odpowiedzi na tempo reprezentantów Ferrari i dlatego uplasowali się na trzeciej i czwartej pozycji.

Q1

Jako pierwsi na tor wyjechali kierowcy zespołu Mercedesa. Po niedługiej chwili garaż opuścili również pozostali zawodnicy wraz z Paulem di Restą, który przez resztę weekendu Grand Prix pełnił obowiązki Felipe Massy.

Po pięciu minutach na czele tabeli z czasami zameldowali się reprezentanci Ferrari. Sebastian Vettel zanotował lepszy czas od Kimiego Raikkonena, a jego przewaga nad Lewisem Hamiltonem oscylowała na poziomie 0,2 sekundy.

Czasy niedające pewności awansu do Q2 należały do duetów Haasa, Saubera i Paula di Resty. Pierwsze serie okrążeń pomiarowych w ostatnich minutach przed wywieszeniem flagi w szachownicę dały względne bezpieczeństwo Romainowi Grosjeanowi, który znalazł się na piętnastym miejscu i zepchnął do najsłabszej piątki Lance Strolla.

Daniil Kvyat pogrzebał szanse części kierowców na poprawienie swoich rezultatów. Rosjanin popełnił błąd w czwartym zakręcie, ale nie uszkodził auta.

W ten sposób do Q2 nie awansowali kierowcy Saubera, Williamsa i Kevin Magnussen z ekipy Haas.

Q2

Jak to zwykle bywa Mercedes włączył na drugą część kwalifikacji w swoich silnikach tryb kwalifikacyjny, lecz początkowo trudno było odnaleźć przełożenie tego na lepszy czas okrążenia. Na czele znajdował się Sebastian Vettel, który zanotował czas 1:16,802, a Lewis Hamilton stracił do niego prawie 0,4 sekundy.

Brytyjczyk podczas pokonywanego okrążenia skarżył się na wibracje i popełnił błąd w czwartym zakręcie. Dobrą formę zespołu Red Bull Racing zaprezentował Max Verstappen awansując na drugą pozycję. Żaden z kierowców nie zaryzykował użycia opon miękkich.

Na pięć minut przed końcem sesji do Q3 nie kwalifikowali się obaj reprezentanci Toro Rosso, Jolyon Palmer, Romain Grosjean, a także Sergio Perez. Strata tych kierowców do dziesiątego Estebana Ocona była minimalna.

Rzutem na taśmę Lewis Hamilton poprawił najlepszy czas sesji, ale oczywiście większe znaczenie miał pojedynek na czasy kierowców na niższych pozycjach. Carlos Sainz jako ostatni kierowca awansował do Q3, podobnie jak kierowcy McLarena, Nico Hulkenberg oraz szóstka z trzech najlepszych ekip bieżącego sezonu. Ta sztuka natomiast nie udała się duetowi Force India, Jolyonowi Palmerowi i Romainowi Grosjeanowi.

Q3

Sebastian Vettel uzyskał najlepszy czas okrążenia i trudno było znaleźć dla niego konkurencję w początkowej fazie Q3. Lewis Hamilton nadal zmagał się ze swoim samochodem i ponownie popełnił błąd w czwartym zakręcie. Również Kimi Raikkonen, który znajdował się na piątej pozycji nie zaliczył najlepszego okrążenia pomiarowego.

Carlos Sainz i Lewis Hamilton nie zanotowali czasu jednego okrążenia na początku sesji. W związku z tym to Brytyjczyk wyjechał jako pierwszy na finałowy przejazd, ale nie zdołał zanotować czasu zagrażającego Sebastianowi Vettelowi.

Kimi Raikkonen poprawił swój rezultat i awansował na drugą pozycję. Drugi rząd w wyścigu o GP Węgier należał będzie do reprezentantów Mercedesa.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE