Menu

Lewis Hamilton najszybszy w pierwszej sesji treningowej przed GP Austrii

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton uzyskał najlepszy czas w trakcie pierwszej sesji treningowej na torze Red Bull Ring. Max Verstappen przedzielił kierowców Mercedesa.

W pierwszej sesji treningowej zespół Renault postanowił wystawić swojego kierowcę testowego Sergeya Sirotkina. Rosjanin zajął na 90 minut samochód Nico Hulkenberga.

Pomimo dość wczesnej pory warunki na torze Red Bull Ring były wręcz idealne. Temperatura powietrza wynosiła 23 stopnie Celsjusza, a asfalt rozgrzany był do 34 stopni Celsjusza. Pierwsze minuty sesji treningowej zostały wykorzystane przez kierowców na okrążenia instalacyjne.

Po dziesięciu minutach treningu Max Verstappen jako pierwszy zanotował czas okrążenia. Wkrótce tabelę z czasami zaczęli wypełniać pozostali kierowcy.

Kimi Raikkonen spowodował wywieszenie pierwszej żółtej flagi. Fin stracił kontrolę nad swoim Ferrari na hamowaniu do pierwszego zakrętu. Zakomunikował on swojemu zespołowi, że przyczyną tego incydentu były niedogrzane supermiękkie opony. Po chwili w tym samym miejscu problem miał Sebastian Vettel. Niemiec za bardzo najechał na krawężnik na wierzchołku wirażu, a w konsekwencji tego wykonał obrót o 180 stopni.

Problemy z utrzymaniem się na torze mieli również Lance Stroll, Valtteri Bottas czy Max Verstappen. Najbardziej niebezpieczna była przygoda Holendra, który na poboczu zakrętów siedem i osiem otarł się o barierę.

Po trzydziestu minutach treningu Lewis Hamilton za sprawą okrążenia na ogumieniu ultramiękkim, które dało mu czas 1:06,526 znajdował się na czele w tabeli z wynikami. Drugi ze stratą 0,3 sekundy był Sebastian Vettel. Niemiec korzystał wówczas z opon supermiękkich. Trzeci Valtteri Bottas wtedy jako ostatni z kierowców zanotował czas poniżej bariery 1 minuty i 7 sekund.

Środkowa część pierwszej sesji treningowej była mniej obfita w wyjazdy kierowców na tor. Większość z nich pozostała w garażach, aby dokonać korekt w ustawieniach i przekazać inżynierom dotychczas zebrane informacje. W tym czasie również wszyscy zawodnicy zobowiązani byli oddać komplet opon, na którym pokonano pierwszych 45 minut sesji treningowej.

Na ostatnich trzydzieści minut pierwszej sesji treningowej kierowcy niemal w komplecie wyjechali z garaży. Valtteri Bottas poprawił na oponach supermiękkich czas Lewisa Hamiltona i zajął pierwszą pozycję w zestawieniu z czasami. Dość szybko Brytyjczyk jednak na ogumieniu miękkim uzyskał czas o 0,016 sekundy lepszy od swojego partnera z zespołu. Chwilę później trzykrotny mistrz świata pojechał szybciej o 0,354 sekundy.

Kontynuacja problemów kierowców z przyczepnością miała miejsce również w ostatnich minutach pierwszej sesji treningowej. Carlos Sainz stracił kontrolę nad swoim Toro Rosso na wyjściu z pierwszego zakrętu. Lance Stroll ponownie nie zmieścił się w dziewiątym wirażu. W tym samym miejscu na jednym z krawężników Romain Grosjean przebił lewą przednią oponę.

W ostatnich minutach Max Verstappen zdecydował się na przejechanie szybszego okrążenia na ogumieniu supermiękkim. Holender z czasem 1:06,406 zameldował się na trzeciej pozycji. Kierowca zespołu Red Bull Racing poprawił jednak swój czas okrążenia i awansował na drugą pozycję. Na tym jednak nie poprzestał i był na bardzo szybkim okrążeniu, lecz zaliczył piruet w trzecim zakręcie i w sprawie rezultatów nic się nie zmieniło.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE