Menu

Kubica o swoich szansach na powrót do F1: Powiedziałbym 80 lub 90 procent

Robert Kubica

Robert Kubica na łamach Auto Express wypowiedział się o swoich szansach powrotu do Formuły 1, które w jego mniemaniu wynoszą 80 lub 90 procent.

Po bardzo ciężkim wypadku w 2011 roku w Rajdzie di Andora, Polak przeszedł bardzo długą drogę do powrotu do sportów motorowych i nic nie wskazywało na to, że może ponownie zasiąść w bolidzie Formuły 1.

Wszystko zmieniło się po prywatnym teście w Walencji, który odbył się w zeszłym miesiącu i podczas którego Robert Kubica zaprezentował bardzo dobre tempo oraz drzemiące w nim wysokie możliwości, które były stawiane pod dużym znakiem zapytania. Polak przetestował bolid F1 E20 z 2012 roku, którym pokonał 115 okrążeń po torze Ricardo Tormo, wypełniając cały przygotowany program testowy.

Kubica w kokpicie F1 zasiadł ponownie podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood, gdzie przyznał, że chce wrócić do Formuły 1, jeśli w 100 procentach będzie pewny, że wykona swoją prace.

Może to dziwnie zabrzmieć, ale nie jestem 18-letnim debiutantem, który chce dostać się do Formuły 1 za wszelką cenę - powiedział Robert Kubica dla Auto Express.

Chcę być w F1, jeśli będę w 100 procentach pewny, że będę w stanie wykonać tę robotę. To jest cel, który chciałbym osiągnąć.

Przede mną jeszcze kilka kroków, które muszę wykonać i będę widział, jak będzie reakcja. Jednak, jeśli tego jednego dnia pozbywasz się 80 procent dotychczasowych wątpliwości, wówczas czujesz się fantastycznie. Oto co stało się w Walencji.

Nie mogę wrócić prosto do ścigania się w F1. Nie zrobię tego. To byłoby szalone. Jeśli ktoś zadzwoniłby do mnie i poprosił mnie o ściganie się w przyszłym tygodniu, nie zgodziłbym się. To nie dlatego, że nie byłbym w stanie tego zrobić; czuję po prostu, że nie mogę się spieszyć.

Trudno byłoby powiedzieć 'nie', oczywiście, ale po wypadku bardzo dużo pracowałem nad swoją mentalnością, moją mentalną strefą, a te miesiące były najszczęśliwszymi w ostatnich sześciu latach.

Chcę aby to trwało jak najdłużej, a zbyt szybkie wskoczenie do bolidu mogłoby przynieść wysokie ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Robert odniósł się również do swojego powrotu do Formuły 1: Gdybyście zapytali mnie, jak bardzo realistycznie myślałem o możliwości powrotu do F1 (przed prywatnym testem w Walencji - przyp. red.), postawiłbym na 10 lub maksymalnie 20 procent.

Ponieważ zegar tyka i mam tu na myśli między innymi wiek. Formuła 1 idzie bardzo szybko do przodu i niektórzy o tym zapominają - nie wszyscy, ale niektórzy.

Ponieważ jestem realistą i twardo stąpam po ziemi, powiedziałbym 80 lub 90 procent - przyznał Robert Kubica o swoich szansach na powrót do Formuły 1.

Image © Renault Sport F1 Team

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE