Menu

Valentino Rossi zwycięzcą prawdziwego thrillera w Assen

Valentino Rossi

Valentino Rossi wygrał TT Holandii po niezwykle emocjonującym pojedynku z Danilo Petruccim, który na mecie zameldował się drugi. Trzeci był Marc Marquez, który w ostatnich zakrętach wyrwał podium z rąk Cala Cruthlowa.

Na starcie wyścigu Johann Zarco i Marc Marquez stoczyli pojedynek o pierwszą pozycję do pierwszego wirażu. Reprezentant zespołu Tech3 obronił prowadzenie i przewodził całej stawce. Valentino Rossi natomiast awansował na trzecie miejsce.

Po kilku okrążeniach wykrystalizowała się grupa czterech motocyklistów walczących o zwycięstwo w TT Holandii. W tym gronie znajdowali się Johann Zarco, Marc Marquez, Valentino Rossi i Danilo Petrucci.

Do przodu przebijał się natomiast Maverick Vinales. Hiszpan wyprzedził Andreę Dovizioso i próbował atakować piątego Scotta Reddinga.

Valentino Rossi szesnaście okrążeń przed metą znalazł się przed Marcem Marquezem, a następnie zdołał wyprzedzić Johanna Zarco i objąć prowadzenie w wyścigu. Włoch wyjechał bardzo szeroko w drugim zakręcie i wracając do wierzchołka uderzył w Johanna Zarco. Reprezentant zespołu Tech3 w wyniku tego stracił kilka pozycji i przestał się liczyć w walce o zwycięstwo.

Maverick Viales stracił kontrolę nad swoim motocyklem i zakończył udział w TT Holandii w siedemnastym zakręcie na czternaście okrążeń przed metą.

Jedenaście okrążeń przed metą Valentino Rossi odjechał od Danilo Petrucciego, który wyprzedził Marca Marqueza. Zajmujący piątą pozycję Andrea Dovizioso notował rekordowe czasy okrążeń i dojechał do prowadzącej grupy.

Osiem okrążeń przed metą na torze w Assen pojawiły się pierwsze krople deszczu, a zawodnikom pozwolono na zmianę motocykla. Johann Zarco jako pierwszy skorzystał z takiej możliwości. Francuz przekroczył prędkość w alei serwisowej i dostał karę dodatkowego przejazdu przez tą strefę.

Na czele pełen emocji bój toczyli dwaj Włosi Danilo Petrucci i Valentino Rossi, a zbliżał się do nich również Andrea Dovizioso. To reprezentant fabrycznego zespołu Ducati w ostatniej szykanie awansował na drugą pozycję, lecz w trakcie kolejnych okrążeń regularnie zmieniał się on miejscami z Petruccim.

Danilo Petrucci na pięć okrążeń przed metą wyprzedził Valentino Rossiego i objął prowadzenie w wyścigu o TT Holandii. Dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata jednak na kolejnym "kółku" odzyskał pierwszą pozycję.

Fenomenalnym tempem w tych zmiennych warunkach poruszał się Cal Crutchlow. Brytyjczyk po niedługiej chwili wyprzedził Andreę Dovizioso i mknął tuż za Marcem Marquezem. Na ostatnim okrążeniu reprezentant zespołu LCR Honda był na trzeciej pozycji, ale nie utrzymał jej do mety.

Image © Michellin

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE