Menu

Ferrari największym beneficjentem nagród od FOM za sezon 2016

Ferrari

Portal Motorsport.com ujawnił zestawienie podziału nagród finansowych od posiadacza praw komercyjnych dla zespołów za poprzedni sezon.

Zgodnie z zawartym porozumieniem FOM podzieli się 68% swoich rocznych dochodów z zespołami startującymi w Formule 1. W sezonie 2016 kwota ta wyniosła 940 milionów dolarów i jest o 3,5% niższa względem ubiegłego roku.

Systemu podziału nagród dla konkretnych zespołów nie można uznać ani za sprawiedliwy ani za przejrzysty.

Wszystkie ekipy, które brały udział w dwóch ubiegłych latach mistrzostw otrzymały podstawę 36 milionów dolarów. Jedynie Haas za sprawą, że zadebiutował dopiero w 2016 roku nie kwalifikował się do uzyskania tej kwoty.

Drugi filar nagród od FOM zależny jest od wyników klasyfikacji generalnej z sezonu 2016. Jedynie pierwsza dziesiątka otrzymuje wynagrodzenie. Oczywiście największą sumę w tutaj otrzymują mistrzowie świata.

Dodatkowo pięć zespołów otrzymuje bonusy. Ferrari aż 68 milionów dolarów za uczestnictwo od samego początku w mistrzostwach świata oraz 35 milionów dolarów za zdobycie więcej niż jednego tytułu mistrzowskiego w klasyfikacji konstruktorów. Red Bull Racing i Mercedes wzbogaciły się o 39 milionów dolarów za sprawą swoich sukcesów i ich wartości, a w tym obszarze McLaren otrzymał 30 milionów dolarów.

Konto zespołu Williams zostało zasilone bonusowymi 10 milionami dolarów za swoje dziedzictwo.

Ostatecznie Ferrari od FOM otrzyma aż 180 milionów dolarów, Mercedes 171, Red Bull Racing 161, a na końcu zestawienia widnieją takie zespoły jak Renault z 52 milionami dolarów wpływu, Sauber 49 czy Haas zaledwie 19.

Konta zespołów będą zasilane tymi nagrodami w miesięcznych ratach, zaczynając od kwietnia, a kończąc na początku 2018 roku.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE