Menu

GP Rosji: Valtteri Bottas odnosi pierwsze zwycięstwo w Formule 1

Valtteri Bottas / Mercedes AMG Petronas

Valtteri Bottas (Mercedes) po dobrym starcie w wyścigu o GP Rosji, odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 1 utrzymując za sobą Sebastiana Vettela z Ferrari, który na mecie dysponował niewielką stratą do lidera. Różnica w końcowej fazie wyścigu zredukowana została do kilku dziesiątych sekundy, lecz Bottas utrzymał prowadzenie do samej mety. Na podium finiszował Kimi Raikkonen, partner zespołowy Vettela.

Już na okrążeniu formującym samochód Fernando Alonso odmówił posłuszeństwa. Hiszpan zatrzymał się na wyjeździe z alei serwisowej, w związku z czym zostało przeprowadzone ponownie okrążenie formujące.

Start do wyścigu nie był tak udany jak sesja kwalifikacyjna dla zespołu Ferrari. Wprawdzie wydawało się, że Vettel utrzyma pierwszą pozycję, lecz na prostej zrównał się z nim Valtteri Bottas, któremu udało się objąć prowadzenie.

Kimi Raikkonen również był bliski utraty kolejnych pozycji, lecz ostatecznie utrzymał się przed Lewisem Hamiltonem, a pomogła mu w tym neutralizacja.

Już na pierwszym okrążeniu doszło do kolizji pomiędzy Romainem Grosjeanem oraz Jolyonem Palmerem. Obaj kierowcy musieli wycofać się z wyścigu, a na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Po restarcie rywalizacji nie doszło do zmian na pozycjach. Valtteri Bottas rozpoczął powiększać przewagę nad duetem Ferrari, z kolei Lewis Hamilton utrzymywał się blisko Kimiego Raikkonena.

Problemy pojawiły się także w zespole Red Bull Racing, a dokładniej w samochodzie Daniela Ricciardo, który poinformował o problemach z hamulcami. Australijczyk musiał zjechać do alei serwisowej aby mechanicy mogli znaleźć przyczynę problemu. Na miejscu kierowca został poproszony, by zgasić silnik, a samochód został skierowany do garażu, co oznaczało koniec zmagań.

Pech nie opuszczał zespołu McLaren. Po wycofaniu się Fernando Alonso z wyścigu, Stoffel Vandoorne już na wczesnym etapie zmagań zjechał do alei na wymianę opon. Debiutant podążał na czternastej pozycji przed Pascalem Wehrleinem i Marcusem Ericssonem, lecz otrzymał pięciosekundową karę za nieprzestrzeganie limitów toru na pierwszym okrążeniu. Identyczną karę za to samo przewinienie otrzymał Kevin Magnussen.

Lider wyścigu, Valtteri Bottas, swój pierwszy postój odbył na 27 okrążeniu. W jego samochodzie pojawiła się mieszanka super miękka, podobnie jak u większości kierowców. Na wspomniane opony zdecydowali się także Kimi Raikkonen oraz Lewis Hamilton.

Tuż po zjeździe Bottasa, Sebastian Vettel został poproszony aby przyspieszyć i nadrobić w ten sposób straty do Fina. Kierowca Ferrari długo nie pojawiał się na swoim stanowisku serwisowym. Postój odbył dopiero na 35 okrążeniu, lecz na tor powrócił za Valtterim Bottasem ze stratą ponad 4.5 sekundy.

Vettel na kolejnych okrążeniach zdołał zredukować stratę do poniżej 2 sekund, a w finałowym etapie był w stanie korzystać z systemu DRS, jednak nie zdołał wyprzedzić rywala przed linią mety.

Valtteri Bottas odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 1, choć jego przewaga na mecie nad Sebastianem Vettelem wyniosła zaledwie 0.617s. Podium uzupełnił Kimi Raikkonen, a za nim finiszował Lewis Hamilton, który w tym wyścigu nie mógł pokazać dobrego tempa ze względu na przegrzewający się silnik.

Piąty był Max Verstappen, a za nim znalazł się duet kierowców Force India. Czołową dziesiątkę uzupełnili Nico Hulkenberg, Felipe Massa (Brazylijczyk musiał na ostatnich okrążeniach zjechać na wymianę opon z powodu przebicia jednej z nich) i Carlos Sainz.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Sebastian Vettelem z dorobkiem 86 punktów. Drugi Lewis Hamilton dysponuje dorobkiem 73.

Image © Daimler AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE