Menu

Ferrari najszybsze poczas trzeciego treningu w Soczi

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel był najszybszy w trakcie ostatniego treningu przed GP Rosji. Drugi czas należał do Kimiego Raikkonena. Ponownie lepszy czas od Lewisa Hamiltona uzyskał Valtteri Bottas, który był trzeci.

Trzecia sesja treningowa w Soczi rozpoczęła się przy temperaturze powietrza sięgającej 20 stopni Celsjusza i bezchmurnym niebie. Prędkość wiatru była niewielka, a asfalt rozgrzany był do 33 stopni Celsjusza. Warunki pogodowe były więc optymalne do tego, aby zebrać istotne dane przed kwalifikacjami i wyścigiem.

Jako pierwszy na tor wyjechał Kevin Magnussen. Po niedługiej chwili dołączyli do niego kolejni kierowcy, aby wykonać okrążenia instalacyjne. Pierwszych dziesięć minut sesji upłynęło na wykonywaniu przez zawodników tego punktu planu przygotowanego na trening.

Pierwszy czas sesji treningowej należał do Estebana Ocona - 1:38,373. Jego wynik po kilku minutach został poprawiony o niecałe 0,2 przez Sergio Pereza, a następnie przez Sergio Pereza.

Daniil Kvyat w piętnastym zakręcie stracił kontrolę nad tylną osią i zaliczył efektowny piruet, ale szczęśliwie nie rozbił maszyny Toro Rosso.

Duet zespołu Red Bull Racing zdecydował się wykonać swój pierwszy dłuższy przejazd po torze Soczi Autodrom w sobotę na oponach ultramiękkich. Znaleźli się oni chwilowo na czele tabeli z czasami, lecz ich przewaga nad kierowcami zespołów ze środka stawki była naprawdę niewielka.

Reprezentanci Ferrari i Mercedesa również już na początku sesji zaopatrzyli się w ogumienie ultramiękkie. Interesujące było to, że nie na pierwszym okrążeniu pomiarowym, a dopiero na kolejnych opony były zapewniały odpowiednie osiągi i wtedy kierowcy uzyskiwali swoje najlepsze czasy.

Początkowo przewaga Sebastiana Vettela nad resztą kierowców była dość duża, lecz później zawodnicy Mercedesa podkręcili tempo i Lewis Hamilton poprawił wynik Niemca o 0,1 sekundy, a Valtteri Bottas awansował na trzecie miejsce ze stratą do swojego kolegi z zespołu 0,247 sekundy.

Jolyon Palmer nie zaliczy trzeciej sesji treningowej do udanych. Brytyjczyk skarżył się na problemy z mocą i jak się okazało wymagały one wymiany jednostki napędowej.

W połowie sesji pokonując drugi przejazd na oponach ultramiękkich Max Verstappen znacząco poprawił swój czas okrążenia. Holender zdołał tym samym poprawić wynik Kimiego Raikkonena i zająć czwartą pozycję w tabeli z wynikami.

Kierowcy Mercedesa tym razem wcześniej od reprezentantów Ferrari wyjechali na kolejną serię okrążeń pomiarowych. Valtteri Bottas poprawił najlepszy rezultat należący do Lewisa Hamiltona. Brytyjczyk był na szybkim okrążeniu, ale po raz kolejny na wyjściu z szesnastego zaliczył uślizg tylnej osi i nie był w stanie poprawić swojego czasu.

Reprezentanci Ferrari natomiast dość szybko rozprawili się z wynikiem Bottasa. Najpierw Kimi Raikkonen uzyskał najlepszy czas okrążenia - 1:34,338, a następnie Sebastian Vattel poprawił ten rezultat o kolejnych 0,3 sekundy.

Daniel Riccardo pod koniec sesji zatrzymał się na torze, ale na szczęście po chwili był w stanie ruszyć i kontynuować jazdę.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE