Menu

Skrzydło T i płetwa rekina będą zakazane od sezonu 2018

Sebastian Vettel

Na wtorkowym posiedzeniu Grupy Strategicznej Formuły 1 zapadły kluczowe decyzje dotyczące przyszłego sezonu F1.

Najważniejszą sprawą ustaloną przez Grupę Strategiczną F1 jest zakazanie korzystania z tak zwanej płetwy rekina pomiędzy pokrywą silnika a tylnym skrzydłem. Również zdecydowano się zabronić zespołom używać tak zwanych skrzydeł T, które oprócz estetycznego aspektu są niebezpieczne dla kierowców. W trakcie jednej z sesji treningowych przed GP Bahrajnu element ten odpadł z auta Mercedesa i spowodował poważne zniszczenia w podłodze Maxa Verstappena.

Istotne jest również to, że FIA zdecydowała się wycofać z systemu ochrony głowy znanego jako 'Halo'. Zamiast tego w trakcie sezonu 2017 będzie testowana koncepcja przezroczystej 'tarczy' i zostanie wprowadzona do obowiązkowego stosowania w przyszłym roku.

W związku z podejrzeniami, że tajemnicą niezwykle wysokich osiągów silnika Mercedesa w trybie kwalifikacyjnym jest spalanie oleju jako paliwa, w sezonie 2018 jednostki napędowe zostaną zaopatrzone w specjalne mierniki. Do tego tylko jeden rodzaj oleju będzie mógł być stosowany w trakcie jednego weekendu Grand Prix.

Pirelli będzie miało możliwość przeprowadzenia testów ogumienia deszczowego z wykorzystaniem poprzednich aut i wymiarów opon.

Od sezonu 2018 w razie przerwania wyścigu czerwoną flagą, zostanie on wznowiony z pól startowych.

Na spotkania Grupy Strategicznej będą zapraszane również osoby, które nie są członkami zespołów. Wszystko po to, aby zapewnić największe zaangażowanie FIA i posiadacza praw komercyjnych w celu zwiększenia przejrzystości sportu.

Od tegorocznej GP Hiszpanii regulamin sportowy będzie wymagał lepszej widoczności nazwisk i numerów kierowców na samochodach.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE