Menu

Timo Scheider wygrywa w wyścigu. Pascal Wehrlein zdobywa mistrzostwo serii DTM

Timo Scheider / Audi

Sobotni wyścig na torze Hockenheimring wygrał Timo Scheider z zespołu Audi Sport Team Phoenix, lecz już podczas pierwszej z dwóch finałowych rund sezonu DTM 2015 rozstrzygnęła się sytuacja z tytułem mistrzowskim, który powędrował do Pascala Wehrleina.

W sesji kwalifikacyjnej przed sobotnimi zmaganiami pierwsze pole startowe wywalczył Maxime Martin, który na starcie wyścigu obronił pierwszą pozycję przed Scheiderem. Niestety w wyniku spóźnienia startu aż pięć pozycji stracił Miguel Molina.

Już w pierwszym zakręcie doszło do pojedynku pomiędzy Paulem Di Restą i Jamiem Greenem. Obaj kierowcy doprowadzili do kontaktu między sobą, lecz zwycięsko z tego pojedynku wyszedł ostatecznie Green. Rywalizacja na torze obfitowała w liczne kolizje; w wyniku walki koło w koło, na prostej, zderzyli się Wehrlein z Martinem Tomczykiem, natomiast pojedynek między Robertem Wickensem a Mattiasem Ekstromem doprowadził do obrotu samochodu tego ostatniego. Za owy występek Wickens otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową.

Największy wpływ na tok rywalizacji miał incydent w wykonaniu Gary’ego Paffetta i Miguela Moliny, ponieważ porozrzucane części z samochodów wymusiły wyjazd samochodu bezpieczeńtwa.

W momencie restartu Martin utrzymał prowadzenie, lecz już wkrótce na pierwszą pozycję wysunął się Scheider, wyprzedzając rywala. Na 10 okrążeniu Martin stracił jednak kolejną pozycję na rzecz Jamiego Greena.

W środku stawki natomiast Wehrlein walczył o kolejne pozycje i w połowie dystansu plasował się na dziesiątej pozycji, lecz jego główny rywal w walce o tytuł, Mattias Ekstrom, również nie dawał za wygraną. Na 20 okrążeniu awansował on na jedenaste miejsce po wyprzedzeniu Vietorisa oraz skorzystał na wycofaniu się z wyścigu przez Edoarto Mortarę. Po otrzymanej karze ze wypchanie poza tor Adriena Tambay’a z wyścgi wycofał się także Bruno Spengler.

Na ostatnich okrążeniach Wehrlein zbliżył się do BMW Antoniego Felixa Da Costy, którego ostatecznie zdołał wyprzedzić, a Portugalczyk spadł za Mattiasa Ekstroma i Maximiliana Gotza.

Jako pierwszy linię mety przekroczył Timo Scheider, który finiszował przed Jamiem Greenem (Audi) oraz Maximem Martinem (BMW). Paul Di Resta, jako najwyżej sklasyfikowany kierowca Mercedesa, był czwarty. Pierwszą piątkę uzupełnił Mike Rockenfeller, a za nim znaleźli się Marco Wittmann i Tom Blomqvist.

Na dzień przed urodzinami, Pascal Wehrlein zapewnił sobie tytuł DTM 2015 i tym samym został on najmłodszym mistrzem serii w historii. Kierowca skończy w niedzielę 21 lat.

Pascal Wehrlein / Mercedes
Image © Audi AG, DTM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE